Boty!!!
Další věc, na kterou nedá dobrý horolezec a treker dopustit, jsou boty! Obecně se zejména u pohorek držím klasického materiálu kůže a podrážky Vibram. Boty by měli být nejlépe z jednoho kusu 2.5-3 mm hovězí kůže a měly by mít pořádnej okop, kterej zvyšuje jak pevnost, tak nepromokavost a odolnost boty. Mějte na paměti, že pohorky a vůbec všechny boty, které používáte v zimě by měly být o číslo až dvě větší, než je vaše noha. Dále si dávejte pozor na to, aby se daly dostatečně utáhnout u špičky, což se hodí zejména při dlouhých sestupech, pokud se teda nevyžíváte ve slezených nechtech :) V neposlední řadě nezapomeňte, že boty se ze začátku zdají dost tvrdé, ale pak změknou. Zejména boty, které chcete používat s mačkama by měly být dost tvrdé - ale nesmí se to přehnat, jelikož jinak budete s našich českých horách dost skučet. Každopádně bota musí už ze začátku parádně sednout na nohu, a pak jí musíte dát pár náročných treků, aby se vychodila - tj. v p;lce sezóny již máte supr-trupr vychozené boty :)Dvojté boty Lowa Expedition 6000 RD EVO (hodnocení: 8/10):
Tak jsou konečně pořádně odzkoušeny! Mají pár much, ale celkové hodnocení je furt velmi dobré. Tyto boty mají šněrování jak na vnitřní, tak na vnější botičce, takže si je můžete parádně přitáhnout. Navíc jsou vyšší (jak bota tak návlek) než konkurent Phantom 6000 od Skarpy a nová verze EVO, která je k mání od podzimu 2014, se pyšní i nepromokavým zipem.Výhody:
- Vysoký profil.
- Nepromokavý zip.
- Šněrovatelná vnitřní i vnější botička.
- Opravdu velice teplé!
- Návlek je u novější verze EVO tvořen asi třívrstvým nepromokavým materiálem, shora pogumovaným. Bohužel ho mačkama poměrně lehce proříznete. Starší verze má odolnější materiál.
- Zavazovací patent vnější botičky příliš nefunguje, takže jsem brzo místo patentovaného zadrhovadla používal klasickou smyčku.
- Pokud je velký mráz, tak jde zip poměrně ztuha.
- Stala se mi taková nemilá věc, že jsem si koupil pár s každou botou trochu jinak velkou. Naštěstí mi uznali reklamaci, takže teď je mám zase nové :)
Pozn.: Při několikadenním výstupu musíte mít na paměti jednu věc. I když jsou boty nepromokavé, dostává se do nich vlhkost z potu a po pár dnech jsou boty dost vlhké! Částečným řešením je dát vnitřní botičku do spacáku, bohužel žadné lepší neznám a přenosné "hřejítka" nám moc nefungovaly.
GTX boty La Sportiva Nepal EVO (hodnocení 10/10)
Dlouho jsem se rozmýšlel mezi Lowa Weisshorn a La Sportiva Nepal EVO. Nakonec jsem si kvůli větší podpoře kotníku vybral Nepal EVO a rozhodně toho nelituju. Je to parádní, tvrdá, vysoká GTX bota, která je velice příjemná při chůzi, výborná při mixovém lezení a na automatické mačky. Vzdržel jsem v ní 40 h vkuse při výstupu na Aigulle Verte, což plně uspokojilo moje požedavky. Nezbývá než doporučit!Výhody:
- Vysoký profil s flexibilním zakončením minimalizující vniknutí sněhu či kamínku do boty.
- Výborné na automatické mačky.
- Parádní podpora kotníku na moréně a při delším stání ve svahu.
- Vyjímatelný přídavný jazyk.
- zatím žádné :)
Vysoké pohorky Lowa Tibet Pro (hodnocení: 10/10):
Výborné, dosti vysoké a pevné boty (B/C), na které se dají v nouzi připnout mačky se zadním rychloupínákem. Jinak bych je na těžší lezení moc nepoužíval, jelikož po roce až dvou kůže dost změkne. Ale slouží mi 5 let opravdu dobře. Doposud jsem lezl jen s něma, takže ideální boty do Krkonoš i na 6000 m n.m. VHT.Výhody:
- Vysoký profil - 3 přezky na vrchním díle boty.
- Patentovaný držák jazyka.
- Po pár letech změknou a použití maček není uplně ideální.
Nízké pohorky Haglofs Vertigo II GT Man (hodnocení: 9/10):
Nízké pohorky, které jsou velice pevné a díky speciální tvarované výstelce dosti komfortní i pro takové plochonožníky jako jsem já :) Zatím nejsou odzkoušeny dlouhodobě v nejtvrdších podmínkách, ale jako boty do bejzu Chan Tengri posloužily velice dobře.Výhody:
- Velice tvrdá bota, která vás podrží, i když máte na sobě 40 kg vybavení.
- Tvarovaná výstelka - velice pohodlné.
- Poměrně drahé, pokud je nekupujete ve slevě :)
Žádné komentáře:
Okomentovat