Šerák, Praděd, Jelení studánka, Lysá hora, ... tak tady jsme začínali před deseti lety. První zimní přechody, noční spanilé jízdy a dostatek slivovice.
Alpy, Andy, Himálaj, Ťan Šan, Hindúkuš, Kavkaz, ... a tady jsme teď! Kluci z Jeseníků a Beskyd, co mají společný cíl a chtějí jít stále výš a těžší cestou.
Kámoši, pro které jsou hory srdcovou záležitostí i životním posláním.


neděle 10. března 2019

Ledolezení ve Valais 2019

Ledolezení ve Valais 2019


Destinace výpravy: Valais, Švýcarsko
Cíl 1: Goppenstein, var. WI 4+, 200 m
Cíl 2: Cascade du Telegraph ,  WI 5/5+, 55 m
Cíl 3: Cascade de la Mine ,  var. WI 5-, 100 m
Členové výpravy: Mrkva, Javor
Datum: 08.-09.02. 2019
Autor: Mrkva 

Jelikož nám plánované lezení v lednu na Gruensee kvůli lavinové situaci nevyšlo, zvolil jsem záložní plán a vyrazil do Ženevy za Javorem. Přiletěl jsem v pátek něco před půlnocí a hned z letiště jsme s Javorem vyrazili směr Goppenstein.

Název Goppenstein je nejznámější asi jako misto, kde nasednete na vlak, který vás převeze na druhou stranu Bernských Alp. No a krom vlakové zastávky, je zde i krásný, lehce dostupný a poměrně dlouhý led, který se nazývá, jak jinak než Goppenstein (cca 1200 m n.m.). Přijíždějíc z Valais ho uvidíte po pravé straně asi 500 m před vlakovou zastavkou a těsně před mostem, za kterým se dá po levé straně zaparkovat (a klidně i přespat). Odtud je to bud tunelem zpátky nebo přímo z parkoviště asi 30 min až pod led.

Goppenstein kolem poledne (NW expozice)
Za dobrých podmínek je led obtížnosti WI 3+ z var. napravo za WI 4. I když sněhu bylo letos hodně, ledu bylo naopak poměrně nedostatek, takže za daných podmínek bych tomu dal tak za WI 4 a var. za 4+, kterou jsme lezli my. Varianta je vlastně taková direttissima v druhé a třetí délce. Čtvrtá délka není, bohužel, vždy lozitelná a i my jsme kvůli teplotám, kdy přes led tekl potůček a prosvítala skála, to po třetí délce otočili. Celkově bych délky hodnotil takto:
  1. délka: WI 3/3+, 50 m
  2. délka: WI 4+, 50 m
  3. délka: WI 4-, 50 m 
  4. délka: WI 3, 50 m, nelezena
Úsek za WI 4+
Pohled shora
Třetí délka
A jde se domů... tady jde vidět jak málo ledu bylo!
Vylézt nahoru a slanit dolů nám trvalo 3h, lezli jsme v pátek a krom nás tu nikdo nebyl. Goppenstein na zapůsobil mě velice pozitivně a hodí se na rozlez nebo kratší den (půlden). Když jsme došli k autu, bylo už poledne a teplota mírně nad nulou. Bylo tedy jasný, že na původně plánovaný odpolední Kandersteg je dost pozdě a hlavně moc teplo (pouze 900 m n.m.). Rozhodli jsme se tedy, že naše další destinace bude Zinal a led Cascade du Telegraph.

Tenhle led je krásně viditelný od lanovky (a leží prakticky pod lanvkou), jenže zdání klame a přístupová cesta je nejasná a poněkud dlouhá. My jsme zvolili přístup zprava lesem, další varianty vedou nalevo nebo přímo. Nevím, jaká je nejlepší, ale nám to až pod led trvalo cca hodinu svižné strmé chůze.

Led byl sice poměrně dobře natečený, ale struktura ledu byla dost na hovno. Začátek tvoří lehká rampa cca 10-15 m, na kterou se nalejzá většinou zleva, a pak přímo nahoru 20 m v kolmém ledu. Pak se to narovnává a dolez ke slaňáku, kterej je na skále vpravo, je zas easy. Musím přiznat, že těch 20 m v kolmém, rampouchovitém ledu bylo pro mě dost náročných a dokonce se mi podařilo při šroubování jednoho šroubu i spadnout, takže jsem se zase po roce proletěl na ledu. Naštěstí pro mě, v kolmém ledu to není takový problém a Javor mě pustil pěkně do měkkýho. No, nakonec jsem to po hodině snažení dotáhl až do konce a již za šera slanil dolu za Javorem, který se na to s ohledem na čas již vykašlal. Bohužel krom nástupové fotky nebyl moc čas a příležitost fotit...

Casc. du Telegraph
Další den jsme sice měli v plánu zas Kandersteg, ale vysoké teploty nás od toho odradily a my jsme vyrazili jsme znovu do Zinalu, ale tentokrát na místní klasiku Zinala Jones (přístup cca 45-60 min). Jenže, jak se ukázalo, další dvě dvojice měly stejnej plán, ale lepší příchozí čas. Bohužel jen málo okolních ledu v dobré kondici. Nakonec jsme zvolili jako náhradní variantu Cascade de la Mine (100m, WI 4+). První délka je hodně jednoduchá (WI 2) a dost mokrá, štand u mříží. Tady bych klidně vzal i nějakého začatečníka, jelikož se jedná a o lehké, ale hezké lezení na dobrém ledu.

První lehoučká délka v de la Mine
Štand u mříží po první délce
Na druhou délku jsem nastoupil já. Jelikož se mi nechtělo traverzovat asi 15 m doprava, kde měla vést nejhehčí linie za 4+, vzal jsem to po 5 m traverzu přímo nahoru. Tady vás čeká asi 15 m skoro kolmého ledu tak za WI 5-, a pak postupné narovnání a pohodový dolez. Celkově se mi tento led velice líbil a vřele ho doporučuju jako dobrou alternativu, když jsou okolní ledy obsazené.
 
 

Traverz cca 5 m

Nejtěžší délka v Casc. de la Mine

Javor slaňuje de la Mine

Žádné komentáře:

Okomentovat