Šerák, Praděd, Jelení studánka, Lysá hora, ... tak tady jsme začínali před deseti lety. První zimní přechody, noční spanilé jízdy a dostatek slivovice.
Alpy, Andy, Himálaj, Ťan Šan, Hindúkuš, Kavkaz, ... a tady jsme teď! Kluci z Jeseníků a Beskyd, co mají společný cíl a chtějí jít stále výš a těžší cestou.
Kámoši, pro které jsou hory srdcovou záležitostí i životním posláním.


čtvrtek 1. února 2018

ledolezeni na Brncalce

Ledolezení na Brnčálce

Plán zněl jasně. V pátek ráno vyrazit ze Šumperka a nejlépe ještě za světla se dostat na Brnčálku (neboli Chata pri Zelenom Plese). V sobotu ledolezení v okolí chaty s možným odpoledním výpadem na Bocekův ledopád. V neděli na skialpech přes Beraní sedlo, Terrinku a Svišťovku. V pondělí výstup normálkou na Kežmarák a sjet dolů k autům.


Bohužel nám počasí a obecně podmínky moc nepřály, takže ve výsledku z našeho plánu moc nezbylo. Nicméně, aspoň sobota vyšla dle představ, jelikož jsme našli parádní led, kde jsme se všichni dosyta vyblbli.

Brnčálka
Brnčálka je svou polohou, dostupností i kapacitou ideální výchozí místo pro horolezecké aktivity. Přímo nad chatou se tyčí - severní stěna Malého Kažmarského štítu, která je se svými 900m nejvyšší stěna v Tatrách. Na skialpech se můžete z Brnčálky vypadat do čtyř směrů - Beraní sedlo, Jahněčí štít, Kopské sedlo a Svišťovka (né vždy sjízdná). V blízkém okolí chaty se nachází asi pět ledů: tři ledy pod Svišťovkou a další dva jsou směrem na Beraní sedlo kousek od známé strmé pasáže nazývaná Flaška.
Severní stěna Malého Kežmarského štítu

Co se týče průvodců pro tuhle oblast, výborná knížka je Malý Kežmarský štít od Jankoviče. Ohledně ledů a skialpů v okolí Brnčálky toho knižně moc nevyšlo (pozn. Kroutil se obecně moc nedoporučuje), ale na druhou stranu je toho poměrně dost na internetu, viz
Zde bych rád explicitně zmínil přehlednou mapu ledu na http://www.tatry.nfo.sk/f.php?f=lady/lady.jpg

Náš sobotní cíl byl původně Závojový led a vedle něj Meděný led, to se však záhy změnilo, jelikož jak jsme se dozvěděli na chatě, byly oba ledy dost zafoukáný a v momentálním natečení rozhodně neměly 30 m obtížnosti WI 4. Naštěstí nám doporučili druhý (prostřední) led pod Svišťovkou, což se ukázalo jako super volba. Tenhle led sice není vždy natečenej, ale teď byl parádní a navíc tam moc lidi nechodí, takže jsme ho měli víceméně celej pro sebe.

Tenhle led nabízí několik linií. Jedna z nich je logická diagonální linie, cca 35 m za WI 3. Druhá hezká linie má nástup asi 10 m vlevo a vede primo nahoru, cca 30 m za WI 3. Obě linie se střetávají na slaňáku ve skále. Další slaňák je asi 10 m lehkým terénem doprava, odsud je to přímo dolů cca 40 m. V případě dobrého natečení je zde ještě třetí linie, která začíná stejně jak první (diagonální), ale pak vede primo nahoru přes cca 8m rampouchů. Téhle linii bych dal tak WI 5, jelikož je to 8m metrů opravdu kolmého lezení  na rampouchu, kde jsou dost špatný nohy. My jsme navíc měli dost přemrzlej (cca -10) kompaktní led, kde se se mnou v horní pasáži urvala přemrzlá deska, a tak jsem se i nechtěně proletěl. Kol a kolem, tohle je led, který sice není uplně pro začátečníky, ale zas si tu zaleze i zkušenej borec.

Další dny se bohužel tak nepodařily, jelikož kvůli silnému větru byla všude kolem sněhová pokrývka bud nafoukaná nebo zmrzlá. V neděli jsme vyrazili na Kopské sedlo, odkud jsme chtěli buď na Jahněčí stít a nebo na Hlupý. Buhužel byl podklad tak zledovatějel, že jsme kvůli bezpečnosti od tohoto plánu upustitli a aspoň jsme si dali sjezd přes Medodoly na zlutou, a pak zpátky na chatu. Odpoledne jsme vyplnili metodickým treninkem lavinové prevence.

V neděli večer na chatě zůstaly jen dvě skupinky Čechů. Venku začalo hustě sněžit a foukat vítr, takže jsme věděli, že ani poslední den to nebude vono. Co s načatým večerem? Ondra to vyřešil po svém a jedna litrová láhev Borovičky našla svého majitele :)

V pondělí ráno jsme se s Martinem vrhli ještě do jednoho zoufalého pokusu o Jahněčí štít, ale pár stovek metrů od chaty, jsme to stejně otočili, jelikož nového sněhu bylo opravdu příliš a v lavině jsme dolů jet nechtěli.Přístup k ledu.


Druhý (prostřední) led po Svišťovkou. Mrkva se zrovna rozhoduje, jestli diagonal nebo direct!
  
Martin v akci!

Ondra v akci!
Martin s Ondrou oslavují svůj první led.

Nacvičování lavinové záchrany. Kuba a zahrabanej Martin.
"Dětský sen" aneb parená buchta na Brnčálce.


Ondra vs. Borovička.

Žádné komentáře:

Okomentovat