Šerák, Praděd, Jelení studánka, Lysá hora, ... tak tady jsme začínali před deseti lety. První zimní přechody, noční spanilé jízdy a dostatek slivovice.
Alpy, Andy, Himálaj, Ťan Šan, Hindúkuš, Kavkaz, ... a tady jsme teď! Kluci z Jeseníků a Beskyd, co mají společný cíl a chtějí jít stále výš a těžší cestou.
Kámoši, pro které jsou hory srdcovou záležitostí i životním posláním.


pátek 4. května 2018

Bockmattli

Vícedélky na Bockmattli

Cíl výpravy: Bockmattli, Schwyz, Switzerland
Trasa 1. den: NW  Wand, Gr. Turm Bockmattlistock, 6a, 10 délek
Trasa 2. den: Hohlenweg, Namenlos Turm, 6a+, 11 délek
Členové výpravy: Mrkva, Švadla
Datum: 21.-22.4. 2018
Autor: Mrkva

Severní stěna Gr. Turm Bockmattli je dominantní 500m vápencová stěna, ve které se nachází několik cest obtížnosti většinou 5c-6c s tím, že jich je vetšina skoro sportovně zajištěna (P1, cca co 5 m), a taktéž velká lezecká klasika Supertramp (6c+, P2). Pod stěnu se dostanete cca za 2h z Innerthalu nebo za 30 min od chaty Bockmattli. Náš cíl byl původně cesta Nordwand Direct za 6a+, jenže jak to už bývá (když si nekoupíte průvodce a spoléháte jenom na info z netu) po delším hledání a dohadování, kde je vlastně nástup, jsme nalezli do jiné cesty. Naštěstí pro nás, se z toho vyklubala taky hezká cesta a ještě k tomu o chlup lehčí než Norwand Direct. Obrovskou výhodou této lezecké oblasti je to, že jsou frekventované cesty plně oboltované přibližně v pětimetrových intervalem a v klíčových místech i četněji. Sebou jsme pro jistotu měli jeden frend, ale víceméně jsme ho nepotřebovali. Jako průvodce poslouží nejlépe Plaisir OST. Nedaleká lezecká chatička Bockmattli může posloužit na přespání nebo jako občerstvovací stanice. Naše cesta NW Wand  měla (bez jedné přístupové délky) 9 délek (+2 lehké přístupové), kde dolezete na NW hranu, odkud buď můžete pokračovat až na vrchol Gr. Turm a dále lehkým terénem (délky 3a-3b) až na Bockmattlistock. My jsme nakonec až na vrchol nelezli, ale slanili jsme.
Topo severní stěny Gr. Turm, Bockmattli.

 Poslední těžká délka (6a) na NW Wand.
  
Poslední těžká délka (6a) shora.

Druhý den jsme vyrazili na Hohlenweg (11 délek, 6a+, 3p.a.) na Namenlos Turm, na kterou se diváte přímo z chaty. První 60 m délka má dost špatnou skálu, ale pak se naštěstí kvalita šutru rapidně zlepší. Na téhle cestě jsou štandovací kruhy cca 25 m od sebe, takže při 60m laně mužete občas nějakej přeskočit. Nicméně tahle cesta vede často koutama či spárama a je dost členitá, takže při delších délkách může vadit tření. V téhle cestě jsme byli jako druhá dvojka, ale charakter cesty je takový, že na nás nic nepadalo. Musím uznat, že poslední délka za 6a nám dala dosti zabrat a musím se přiznat, že ani jeden jsme to na RP nedali.


Namenlos Turm topo
 
Namenlos Turm

Švadla na vrcholu Namenlos Turn, v pozadí vrchol Bockmattlistock.


Žádné komentáře:

Okomentovat